Biologické hodiny Ramba a potažmo i jeho představitele Sylvestera Staloneho tikaly neúprosně a po úspěchu čtyřky se v kuloárech objevily spekulace o chystaném pokračování. Nastíněná dějová linka o záchraně dcery Rambova přítele ze spár mafiánského kartelu dávala i smysl. Byl jsem opravdu natěšen a následně také zaskočen, že Stallone místo rozjetého a reinkarnovaného Ramba a důstojném zakončení série Rockyho začal pracovat na nové značce Expendables a nový Rambo se tak odkládá. Akční film byl pro mne vždy synonymem sólového hráče a i ta parta svalovců v Predátorovi sloužila jen jako lovná zvěř určená k eliminaci. Naopat angažmá tolika akčních ikon do jednoho filmu, že se málem všichni nevešli na širokoúhlé plátno nevěstilo nic dobrého a výsledek byl trochu očekávaně nemastný neslaný. Zatímco Rambo 4 dal osmdesátkám vale a do nového milénia nastoupil s nečekanou akční brutalitou, Postradatelní se pokoušeli o přesný opak. Základna volá Ramba, Johne kde jsi ?!
Rambo si dál užíval zaslouženého důchodu na farmě v Arizoně, bohužel bez naší účasti. Filmový Rocky Balboa nás filmové fandy obšťastnil šestkrát a to včetně reparátu za nepovedený 5. díl. Dokonce si na stará kolena inkognito zaboxoval i s ''zuřícím býkem"" Robertem De Nirem. Nabyl jsem milného dojmu, že s fanoušky i milovanou Adrien se rozloučil Stallone definitivně. Rocky se však rozhodl přivydělat si do důchodu trénováním Creedova syna Adonise. Jednou snad, protože to celé bylo profesionálně natočené, i když dějově zrecyklované. Ale u pokračování Creed 2 s kopírkou Rockyho 3 a nesympatyckým ufňukánkem Adonisem mě po celý film při jeho sledování provázela myšlenka: '' Proč sakra nekoukám alespoň na filmového Draga ?!''. Propadák trojky Expendables vrací do hry Ramba a John si na stará kolena začíná brousit pověsný nůž a po vzoru ''Tunnel Ratts'' z Vietnamu hloubit z nudy na svém ranči tunely!
Neskutečných 11 let od přímočaře jednoduché, ale nekompromisní čtyřky Rambo: Do pekla a zpět se Sylvester Stalone dokopal k natočení závěrečného dílu. Režii tentokrát trochu překvapině přenechal téměř režijnímu začátečníkovi Adrianovi Grundbergovi ( Moje letní prázdniny ). Podílel se pouze na scénáři, který zůstal v základu víceměně stejný z roku 2008, i když se upravoval i v průběhu natáčení. Bohužel dnes každý takovýto film stojí a padá s filmovými trailery vypouštěnými dlouho před samotnou premiérou filmu. Jednak se tím ale filmový divák ochuzuje o překvapení a filmové zážitky, protože řadu scén z filmu již dopředu zná a ví, co se na plátně bude odehrávat a za druhé film samotný je podle traileru již předem ''zrecenzován'' a odstřelen ( Terminátor: Temný soud ), nebo naopak nekriticky vychválen ( John Wick ). Pátého Ramba předcházela bohužel od začátku ta pověst první. Ještě než dostal film šanci v kinech, byl na internetu rozstřílen do posledního náboje.
Na rovinu přiznáván, že i já jsem byl ještě před zhlédnutím nového Ramba ovlivněn četbou recenzí a kritik napsaných krátce po premiéře filmu. Při představě dalších špatných a zbytečných pokračování Smrtonosné pasti nebo 96 hodin jsem byl nekompromisně připraven v duchu i zde písemně vyčinit Stallonemu, že si nedokázal lépe pohlídat tak důležitou rolli své filmové kariéry. Po závěrečných nostalgických titulcích filmu jsem si víceméně oddechl, jak se v průběhu sledování filmu moje obavy jedna po druhé postupně vytrácely. Obava první, zda na to bude mít Stallone (73) ještě fyzicky se nenaplnila. Přechod z usedlého rančera na odpočinku v nemilosrdného zabijáka Stallonemu snadno uvěříte. Na toto konto bych snad poznamenal, že Rambo je důchodce a nikdo snad nemohl čekat, že ho navštíví klon plukovníka Trautmana a nabídne záchranou misi zajatců proti ISIS se seskokem s padákem, eliminací vrtulníků, jízdu tankem a další atrakce hodné bývalého zeleného bareta.
Naopak bych s odkazem na 1. díl v názvu podtitulu Poslední krev přivítal, kdyby zestárlý Rambo ubral na páře a nehnal se tak rychle k brutálnímu finále jako v předchozím dílu. Myslím, že lokalita mexického slumu jako alternativa džungle skýtala neméně zajímavé prostředí a zároveň nejlepší scény z filmu. Brutalita gangu samotného byla ve filmu jen naznačena, takže následná odplata Ramba se mohla na důchodce veterána jevit až zbytečně brutálně přehnaná a neadekvátní. V recenzích je často závěrečná finální scéna srovnávána a připodobňována k filmům ať již parodicky jako Sám doma, nebo až hororově k sérii Saw. Když už přirovnání tak mi jednoznačně naskočil Barbar Conan, kde si Conan ve finále také zvolil místo pro bitevní pole mezi ruinami ( tunely ), nastražil pasti a poté vyčkával na příjezd armády ''bodyguardů'' Thulsy Soudce, aby s nimi nadobro skoncoval.
Kde se s kritikou stotožňuji je výtka, že je to slušný akční film, ale není to Rambo. Sylvester Stallone není a nebyl žádný Johnny Depp, neliboval si nikdy v převlecích a make upu. Ve filmech prodával image sebe sama ( no dobře, Rocky tak trochu ikonický byl ), a Rambo byl jeho jedinou, ale o to větší ikonickou postavou. Vedle hory svalů, nože a luku byly jeho poznávacím znamením dlouhé vlasy a šátek. Ostříhaný Rambo se stal touto změnou zaměnitelným s kteroukoliv ze Stalloneho rolí. To je jako Indiana Jones bez klobouku a biče. Filmový fanda tak musí být zaskočen hned v prvních vteřinách filmu novým imagem ostříhaného Ramba v kovbojském klobouku. Závěrečným dílem mohlo také trochu té nostalgie prostoupit celým filmem, ne to trochu násilně naroubovat až do závěrečných titulků. Třeba taková úvodní scéna Ramba u hrobu plukovníka Trautmana by filmu slušela více, než zbytečná scéna s digitální protrženou přehradou.
Myslím, že civilnější podoba Ramba mohla být stejně zajímavá, jako ta Rockyho, pokud zrovna nezápasil v ringu. A pokud snad bychom Johna Ramba měli šanci navštívit meditujícího v indiánské rezervaci, kam se přesunul ze zdemolovaného ranče a kam by jeho čelenka i luk zapadly jako hrnec na prdel, já bych byl pro všemi deseti. Komerční propadák nového Ramba a třeba i posledního Terminátora však dává tušit, že součastná doba a rozpoložení filmového publika akčnímu žánru nepřeje ( John Wick je vyjímkou potvrzující pravidlo ). Mohu jen doufat, že díky tomu alespoň nedojde v nejbližší době k plánovanému restartu série s novým hercem. Vím, že se opět vracím k nostalgii a dnešnímu mladému divákovi je to v podstatě jedno. Dovedu si sice představit desítky svalnatých herců, ale ani jednoho s duší Ramba a obávám se, že s této ikony zbyde po restartu jen stroj na zabíjení a z Johna Ramba vzpomínky, které se změní v prach. Bohužel připravovaný Bollywoodský indický remake Ramba dává tušit, že se do budoucna dočkáme nejednoho prznění této nesmrtelné ikonické akční legendy.